Domy drewniane być może często kojarzyły się nam z inwestycjami sezonowymi. I rzeczywiście, dom wykonany z drewna bez żadnej dodatkowej termoizolacji jest budynkiem odpowiednim na domek letniskowy. Nie będzie jednak dobrze się sprawdzał w zimie. Czymś zupełnie innym są natomiast domy drewniane całoroczne, które określa się także jako domy kanadyjskie lub też szkieletowe. Jedynym wspólnym mianownikiem jest tutaj wykorzystanie drewna jako surowca. Jednakże, domy kanadyjskie posiadają specjalną technologię budowy, która sprawia, że mają naprawdę doskonałe parametry izolacyjne i mogą nawet być uznawane za domy energooszczędne. Dlaczego tak się dzieje i jak to wygląda w praktyce?
W jaki sposób można tutaj uzyskać dobrą izolacyjność budynku?
Konieczne jest podążanie za odpowiednimi wytycznymi tej technologii tak, aby faktycznie dom z drewna był ciepłym budynkiem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
– Ważna jest tutaj specjalna konstrukcja ścian. Tego rodzaju drewniany dom posiada konstrukcję szkieletową wykonywaną z solidnego drewna spełniającego określone kryteria. Musi ono być odpowiednio wysuszone i sezonowane, a także zaimpregnowane. Do szkieletu dobudowuje się całą konstrukcję zewnętrzną z solidnych płyt OSB. Od wewnątrz wykonuje się podobną konstrukcję z płyt gipsowo- kartonowych. Drewniany szkielet zostaje więc całkowicie ukryty wewnątrz.
– Szalenie ważne jest stosowanie odpowiednich folii izolacyjnych i przeciwwiatrowych w ścianach, a także zastosowanie grubej warstwy z wełny mineralnej zarówno w ścianach jak i w poszyciu dachu. Wszystkie te elementy muszą być układane tak, aby nie powstawały żadne mostki cieplne.
– Domy drewniane całoroczne muszą także posiadać ciepłe systemy okienne oraz drzwiowe. Warto więc wybierać takie, które mają naprawdę niski współczynnik przenikania ciepła.
– W przypadku, kiedy decydujemy się na konstrukcję segmentową takiego budynku, wiele elementów może być wykonanych w formie prefabrykatów. Wówczas odpowiednia warstwa izolacyjna jest wykonywana jeszcze w fabryce. Więcej szczegółów odnośnie poszczególnych etapów budowy drewnianych domów całorocznych można znaleźć na stronie internetowej jednego z wykonawców. Wystarczy wejść na drewdom.com.
Co jeszcze zachęca inwestorów?
Analizując największe zalety technologii szkieletowej na pewno warto wziąć pod uwagę krótki czas budowy oraz niższe koszty niż w przypadku technologii murowanej. Standardowo, dom kanadyjski może powstać już w trzy miesiące, co jest czasem nieporównywalnie krótszym do czasu, jaki byłby potrzebny do wymurowania domu o podobnym projekcie. Krótszy czas realizacji całego projektu przekłada się także na niższe koszty budowy.
Dodatkowo, taki budynek stosunkowo łatwo jest rozbudować w przyszłości. Jeśli natomiast chodzi o jego trwałość i wytrzymałość, szacuje się, że jest ona zbliżona do inwestycji murowanych. Technologia szkieletowa staje się w naszym kraju coraz lepiej znana, zawsze warto jest więc wziąć ją pod uwagę.