Jak dbać o samochód?

dbanie o samochód

Właściwa pielęgnacja samochodu- o czym pamiętać?

Niektórym trudno jest znaleźć czas na to, aby zatroszczyć się o swój samochód. Inni wprost uwielbiają to robić i stanowi to dla nich pewne hobby. Tak czy inaczej, każdy właściciel samochodu powinien dbać o swoją maszynę tak, aby mogła ona jak najdłużej działać bez awarii. Jednakże, jak dbać o samochód i o czym pamiętać w pierwszej kolejności?

Rzeczy absolutnie podstawowe

Zazwyczaj trudno jest o nich zapomnieć, gdyż są niemalże czymś oczywistym. Pierwszą taką rzeczą jest cykliczne, coroczne wykonywanie przeglądu, co jest wymagane i obowiązkowe dla każdego kierowcy. Inną, tak oczywistą kwestią jest sezonowa wymiana opon. Tak naprawdę, zmiana opon na zimowe jesienią pozwala nam w bezpieczny sposób poruszać się po drodze, a co za tym idzie- nie jest tylko pustym frazesem i wymysłem innych osób. Oprócz wymiany opon zawsze jest też dobrze ustawić ich odpowiednią zbieżność, a także skontrolować ciśnienie w oponach.

Uzupełnianie płynów samochodowych

Można je przeprowadzać samemu, nie ma konieczności odwiedzania warsztatu samochodowego. Mowa tutaj o tak podstawowych płynach jak ten do spryskiwaczy- letni oraz zimowy, który ma bardziej tłustą konsystencję, olej silnikowy oraz płyn do chłodnicy. Szczegóły związane z tym, co gdzie znajduje się pod maską znajdziemy w instrukcji dodawanej do każdego pojazdu, ale też bez trudu uda się nam znaleźć takie informacje w sieci. Pamiętajmy o tym, że aby uzupełnić olej silnikowy- trzeba wlać identyczny jak ten, który już mamy w środku.

Mycie, woskowanie i zabezpieczanie lakieru

To ważne, aby utrzymywać karoserię w czystości, gdyż nagromadzony brud trudno będzie potem usunąć. Niezadbany samochód, z którego nie będziemy usuwać błota pośniegowego oraz soli drogowej, znacznie łatwiej łapie rdza. Warto więc stosować specjalistyczne środki myjące, czyli popularne kosmetyki samochodowe. Jeśli nie mamy odpowiedniego miejsca, w którym moglibyśmy regularnie myć samochód- warto wyrobić sobie nawyk korzystania z myjni samochodowych. Ie jest to duży wydatek, a wystarczy 5 minut, aby przywrócić swojemu samochodowi ładny wygląd i odpowiednio go zabezpieczyć. Lakier możemy natomiast zabezpieczyć wykonując jego woskowanie. To dodatkowa, solidna warstwa, która pozwoli nam zabezpieczyć auto przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, co szczególnie ma znaczenie, jeśli pojazd jest intensywnie eksploatowany lub też jeśli jest garażowany pod chmurką. Warto też zawsze dbać o czystość deski rozdzielczej, a także zaopatrzyć się w niewielki odkurzacz samochodowy.