Kiedy i w jakim celu wykonywane jest szlifowanie walców?

Odpowiednie przygotowanie wałków oraz walców jest ważne do tego, aby potem elementy te mogły podnosić wydajność całej produkcji. Wałki często napędzają pracę maszyn, a także są wykorzystywane w roli transporterów, mogą mieć też bezpośredni kontakt z półproduktami, a także produktami końcowymi.

Niestety, ze względu na fakt, że najczęściej pozostają w nieustannym ruchu- szybciej też ulegają zużyciu w porównaniu do innych elementów maszyn. Mając do na względzie- na pewno trzeba poświęcać im więcej uwagi, a najlepiej wykonywać regularne przeglądy, które pozwolą ocenić, czy już przyszedł czas na przeprowadzenie ich fachowej regeneracji. I tutaj z pomocą przychodzi Grupa Hannecard, której specjaliści mogą wykonać taki przegląd, a także przeprowadzić pomiary zużycia danych elementów. Jest to badanie, które pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie tego, czy przyszedł czas na naprawę walca, czy może warto jeszcze poczekać.

 

Kształt walca ma ogromne znaczenie

 

Standardowo, regeneracja polega na dokładnym zdjęciu starej powłoki walca, która z czasem mogła ulec niemalże całkowitemu zużyciu. Bywa, że gołym okiem widać, że proces regeneracji jest już absolutnie konieczny. Nakładanie nowej mieszanki, która stworzy powłokę na wałku lub walcu może zostać przeprowadzone w momencie, kiedy element ten zostanie dokładnie oczyszczony, a tym samym przygotowany w odpowiedni sposób tak, aby nowa powłoka mogła do niego ściśle przylegać. Bardzo ważny jest proces taki jak szlifowanie walców, który pozwala nadać im pożądany, najbardziej ergonomiczny kształt. Dzięki szlifowaniu, elementy też mogą być dobrze wyważone i idealnie dopasowane do funkcji, jaką będą miały pełnić.

 

Ogromny wybór różnych powłok

 

Najprostszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na pokrycie wałka taką samą mieszanką, jaka znajdowała się na nim do tej pory. Istnieje jednak możliwość uzyskania fachowego doradztwa w zakresie optymalnego dobrania rodzaju powłoki do funkcji, jaką ma spełniać. Być może dostępne jest jakieś inne rozwiązanie, które do tej pory nie było nam znane, a które mogłoby znacząco podnieść wydajność całego procesu produkcyjnego. Jednymi z najpopularniejszych powłok są te, które tworzy się z wykorzystaniem gumy. Swoje zastosowanie znajdują jednakże również mieszanki poliuretanowe, a także istnieją specjalistyczne powłoki z metali, które nanosi się poprzez ich natryskiwanie. Po wykonaniu takiej powłoki sprawdzane są jej właściwości, a wałek można zainstalować w miejscu docelowym.