Konie mechaniczne a prędkość

konie mechaniczne mustang

Jaki parametr najwięcej powie nam o szybkości samochodu?

Najczęściej, chcąc określić szybkość danego samochodu, pytamy o to, ile ma koni mechanicznych. To pytanie stare jak świat, które zadają nawet osoby nie mające pojęcia o motoryzacji- bo im więcej tym lepiej. Czy jednak zawsze tak jest? Faktycznie, określanie ilości koni mechanicznych od lat służyło porównywaniu mocy, jaką dysponują konkretne maszyny- w swoim pierwotnym założeniu maszyny parowe. Często możemy jednak zaobserwować, że producenci maszyn nie tylko podają ilość koni mechanicznych, ale też moc w kilowatach, gdyż dopiero to może dać nam szersze spojrzenie na daną maszynę. Jeszcze inni swoją informację opierają o niutonometry, które skupiają się na samym momencie obrotowym silnika. Wobec tego, jaka jest zależność pomiędzy tymi miarami, czy konie mechaniczne a prędkość to proste przełożenie jednej wartości na drugą, czy może inna miara jest bardziej precyzyjna, ale mniej popularna? Jak porównywać pojazdy między sobą?

Moc silnika wpływa na przyspieszenie, ale nie tylko

To, z jaką mocą może pracować silnik najmocniej wpływa na to, jakie przyspieszenie można osiągnąć. Jednakże, w zależności od konstrukcji danego silnika, ta moc może mieć większe lub mniejsze przełożenie na przyspieszenie, gdyż nie zawsze moc przekłada się na wzrost momentu obrotowego silnika, co również decyduje o tym, jaki „zryw” ma pojazd podczas przyspieszania. Można więc powiedzieć, że jest to trochę bardziej skomplikowane, gdyż sama moc tylko częściowo określa szybkość pojazdu, drugą, tak samo istotną wartością jest więc moment obrotowy silnika. Jest to więc znacznie istotniejsze niż sama ilość koni mechanicznych, chociaż im jest ich więcej tym moc powinna być większa. Żeby jednak mieć pewność, że tak jest- warto porównać wszystkie trzy wartości.

Co jeśli naprawdę chcemy wiedzieć, jak szybki jest dany samochód?

Wówczas najlepiej zacząć od określenia mocy silnika, co będzie mogło nam przybliżyć, jaka może być jego moc maksymalna, czyli ile najwięcej będziemy mogli się po nim spodziewać. Następnie dobrze jest sprawdzić, jak kształtuje się krzywa momentu obrotowego i czy faktycznie, wraz ze wzrostem mocy i przyspieszania, czy moment obrotowy również wzrasta. Będąc w salonach, gdzie sprzedają szybkie samochody luksusowe- bez problemu uzyskamy wszelkie informacje odnośnie sprzedawanych samochodów- dobrze jest jednak wiedzieć o co powinniśmy zapytać, aby poznać szczegóły związane z pracą silnika oraz z tym, jak szybko będziemy mogli danym pojazdem się poruszać.