Jednym z najpopularniejszych zastosowań keramzytu jest możliwość użycia go w ogrodzie i do szeroko pojętej uprawy roślin. Za jego wykorzystaniem w ogrodzie przemawia wiele jego cech- to, że jest bardzo lekki, porowaty, obojętny biologicznie, niepalny i że posiada możliwość kapilarnego podciągania wilgoci w kontakcie z wodą. Jednocześnie- jest to materiał, który wyróżnia się na tle innych swoją trwałością. Mając kontakt z wilgocią- nie niszczeje i nie rozpuszcza się pod wpływem wody. Jednocześnie, na pewno warto też wspomnieć o tym, że jest to kruszywo całkowicie naturalne, wytwarzane ze złóż skały ilastej. Jak go wykorzystać w ogrodzie czerpiąc korzyści dla swoich roślin i aranżacji ogrodowych?
Znaczna poprawa jakości gleby
Bardzo wiele osób w swoich ogrodach boryka się z problemem posiadania pod uprawę słabej jakości gruntu. Najczęściej jest to gleba ogrodowa, która charakteryzuje się bardzo zbitą i mało przepuszczalną strukturą. Jest glebą podmokłą, na której powierzchni często wręcz gromadzi się woda opadowa mająca problem z wsiąknięciem w jej strukturę. Jednocześnie- gliniasta ziemia po okresie suszy przyjmuje formę skały, którą ciężko jest z powrotem nawodnić. Na takiej glebie poradzi sobie niewiele roślin, których wymagania glebowe już z samej definicji nie są zbyt wysokie. Dlatego też warto popracować nad jakością gleby w ogrodzie, aby zapewnić roślinom lepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Zwłaszcza jeśli chcemy, aby nasz ogród zachwycał nas różnorodnością gatunków i odmian.
Poprawę jakości gruntu można wykonać właśnie poprzez wykorzystanie specjalnego kruszywa jakim jest keramzyt ogrodniczy. Wybranie odpowiednio głębokiej warstwy gliny i ułożenie warstwy drenażowej z keramzytu pozwala pozbyć się problemu stagnującej wody, która na dłuższą metę przyczynia się do gnicia korzeni. Keramzyt ogrodniczy do takiego zastosowania można zamówić bezpośrednio ze strony https://leca.pl/produkty/inne-zastosowania/lecar-keramzyt-ogrodniczy-l/.
Drenaże i odwodnienia podmokłych gruntów to nie jedyne wykorzystanie keramzytu w ogrodzie. Kruszywo to doskonale sprawdzi się jako element rozluźniający strukturę gleby. Można więc wymieszać je w sporej ilości z ziemią po to, aby poprawić jej strukturę i sprawić, aby była napowietrzona, lżejsza i bardziej przepuszczalna. Dodatkowo można zastosować także w takiej mieszance perlit, ziemię kompostową, sam kompost czy też zrębki. Dzięki swojej porowatej strukturze keramzyt będzie w stanie zaopatrzyć korzenie uprawianych roślin w potrzebny im tlen, który sprawia, że nie będą w nich zachodzić procesy gnilne.