Wiertarka stołowa do warsztatu- jaka najlepsza?

Wśród profesjonalnych urządzeń będących wyposażeniem warsztatu, jednym z bardziej pożądanych maszyn jest wiertarka stołowa lub też wiertarka kolumnowa, która umożliwia wykonywanie bardzo precyzyjnych nawiertów w materiale. Co istotne, stosowanie takiej wiertarki w szczególności sprawdza się podczas prac, gdzie trzeba wykonać wiele takich samych dziur lub gdy mamy do czynienia z długą serią nawiertów, które trzeba wykonywać w różnych odległościach. Urządzenia te dają możliwość wykonywania nawiertów w powierzchniach metalowych oraz drewnianych, nie uda się nam ich jednak zastosować do betonu. Do obróbki betonu natomiast stosowany jest inny rodzaj wiertarki, a mianowicie jej wersja udarowa. Rozpiętość cenowa wiertarek stołowych jest dość wysoka- koszt zakupu zaczyna się od kilkuset złotych, a kończy na kilku tysiącach.

 

Parametry wiertarek kolumnowych

 

Swoim wyglądem wiertarka tego typu może nie zwracać na siebie uwagi- korpus wiertarki z ramieniem roboczym zostaje przymocowany do metalowej kolumny, a sprzęt posiada możliwość regulacji w górę i w dół wzdłuż tej kolumny. To właśnie ta kolumna jest tutaj kluczowa, gdyż stabilizuje sprzęt, a co za tym idzie daje możliwość jego bardzo precyzyjnego ustawienia. W samej głowicy roboczej znajdziemy trzpień, w którym można podczepiać wybrane wiertła tak, aby nawierty posiadały pożądaną średnicę. W efekcie, otwory są wykonywane zawsze pod kątem prostym.

 

Wśród najistotniejszych parametrów takich wiertarek znajdziemy oczywiście wysokość kolumny, a więc zakres regulacji wysokości, a także moc działania urządzenia. Im będzie ona większa, tym większe otwory będzie można nawiercać, ale też wydajność pracy urządzenia może być większa, a co za tym idzie- wyższy komfort pracy. Dodatkowymi gadżetami mogą być wskaźniki laserowe miejsca nawiertu, a także wbudowane oświetlenie ledowe, które zawsze odpowiednio wyeksponuje obszar roboczy. Dzięki takim dodatkom można znacznie ułatwić sobie pracę.