Współczesny mechanik samochodowy

Mechanik samochodowy – czy jest potrzebny?

Mechanik samochodowy na rynku motoryzacyjnym pełni rolę specjalisty od naprawy różnego typu aut. Potrafi on tym samym dokonać przeglądu technicznego samochodu, dokonać niezbędnych regulacji i oceny zużycia konkretnych podzespołów i układów. Jak wiadomo szczęśliwych posiadaczy samochodów mamy w kraju całe mnóstwo, bo nawet po klika w jednym gospodarstwie. Czy zatem mechanik samochodowy jest nam potrzebny?

Odpowiedź nasuwa się sama i jest jednoznaczna. Bowiem pojazdem może kierować każdy, kto tylko pozytywnie zaliczy egzamin wieńczący kurs prawa jazdy. Ale czy każdy ma obowiązek znajomości poza podstawowymi układami wnętrzności swojego samochodu? Fanatyków i majsterkowiczów z dobrze wyposażonym garażem już jest niewielu. A szczególnie wśród kobiet zainteresowanie motoryzacją do najpopularniejszych nie należy. Zatem w przypadku awarii czy usterki zostajemy najczęściej skazani na pomoc fachowca. Stąd dobrze mieć swój sprawdzony warsztat samochodowy. Na przykład sporym zaufaniem W Rzeszowie cieczy się serwis GARAGE 66 przy Alei Gen. Władysława Sikorskiego 435.

 

Czy współczesna kobieta może zostać mechanikiem samochodowym?

Po pierwsze wypowiadając nazwę zawodu – mechanik samochodowy – w wyobraźni z reguły widzimy mężczyznę. Otóż żebyśmy się nie zdziwili, kiedy drzwi warsztatu otworzy kobieta w kombinezonie roboczym i z kluczem w ręku. Co prawda wśród niewielkiej liczby dziewczyn rodzi się pomysł na zdobycie takiego zawodu, ale jednak zdarza się. I mimo oporów rodziców myślących stereotypowo udaje im się z sukcesem uzyskać ten wymarzony tytuł zawodowy. Warto jeszcze tutaj wspomnieć o odległych czasach wojennych, kiedy to właśnie kobiety zajmowały się pod nieobecność mężczyzn produkcją i reperowaniem sprzętu wojskowego. Dzisiaj często widzimy je za kółkiem autobusu, tramwaju czy sterami innego ciężkiego sprzętu. Chociaż bardzo popularne jest myślenie, że kobiety rozróżniają auta tylko po kolorze, to nie zapominajmy jednak o bardzo ważnej funkcji, jaką pełnią one w samym projektowaniu nadwozia czy wnętrz samochodów.

 

Mechanik samochodowy – obalamy stereotypy

 

Utarło się mówić i myśleć o mechaniku samochodowym często w taki sposób, który obecnie już nie ma racji bytu. Sprawdźmy co na przestrzeni lat się zmieniło. Kiedyś często specem od naprawy aut był tak zwany samouk bez wykształcenia. Ale nie zapominajmy, że również kiedyś budowa pojazdów była znacznie mniej złożona. W dobie zaawansowanej elektroniki i komputeryzacji aut tamtejszy fachowiec załamał by ręce. Tak więc współczesny mechanik samochodowy to człowiek wykształcony, stale podnoszący swoje kwalifikacje i uzupełniający swoją wiedzę na bieżąco poprzez udział np. w specjalistycznych kursach uzupełniających. Kolejnym stereotypowym myśleniem jest, że mechanik to człowiek wulgarny, który nie zna nawet podstawowych zasad savoi-vivre. Wiadomo, że w każdym zawodzie zdarzają się pojedyncze przypadki bycia na bakier z kulturą osobistą. Dzisiejszy mechanik to człowiek, który w sposób kulturalny, rzeczowo i w dobrym tonie rozmawia ze swoim klientem. Pracuje on przecież na zaufanie i renomę swojego warsztatu.

 

Praca mechanika samochodowego – zalety i wady

 

Każdy zawód ma swoje wady i ma również wiele zalet. Wszystko zależy też od naszych zainteresować i pasji. Ponieważ, jeżeli na co dzień wykonujemy pracę, którą po prostu lubimy może być ona dla nas wręcz przyjemnością. Praca mechanika samochodowego jest pracą fizyczną, nie należy ona tym samym do lekkich. W dodatku trzeba się zmagać z różnymi czynnikami chemicznymi, tj. olejami, smarami itp. Trzeba w niej wykazywać się nie tylko dobrym zdrowiem fizycznym, ale także być odpornym psychicznie. Każda praca z ludźmi przecież wiąże się z obciążeniem emocjonalnym, jakim jest stres. Najważniejszą natomiast zaletą jest brak monotonii oraz możliwość rozwijania swojej pasji motoryzacyjnej. Dzięki stałemu obcowaniu z różnymi pojazdami i coraz bardziej nowoczesnym wyposażeniem rosną umiejętności i wiedza każdego pracownika serwisu samochodowego.