Zaprawki lakiernicze krok po kroku

zaprawki lakiernicze

Zaprawki lakiernicze- kiedy je wykonać i w jaki sposób?

Zaprawka lakiernicza to nic innego jak poprawa uszkodzeń lakieru na samochodzie, którą możemy spróbować wykonać samodzielnie- bez konieczności udawania się do lakiernika. W taki sposób można na własną rękę poradzić sobie z drobnymi uszkodzeniami lakieru, które są powodowane przez otarcia o różne elementy, otarcia o gałęzie, uszkodzenia na skutek uderzeń kamieni spod kół czy też przez rdzę, jaka pojawia się na karoserii. Z tego względu, zdecydowanie najczęściej takie zaprawki lakiernicze są wykonywane w dolnej części pojazdu- nad kołami, w dole drzwi przednich i tylnych czy też przy zderzaku.

Jak zrobić zaprawki lakiernicze i kiedy ma to sens?

Na pewno wtedy, kiedy zależy nam na tym, aby pojazd wyglądał estetycznie, ale też kiedy oszacujemy, że faktycznie uszkodzenie lakieru jest niewielkie i że będziemy w stanie samodzielnie je naprawić. Pamiętajmy bowiem, że lakiernik posiada specjalny sprzęt, który w sposób bardzo precyzyjny nakłada lakier, a my sami takiej precyzji nigdy nie uzyskamy, co w szczególności staje się widoczne na większej powierzchni karoserii. Dodatkowo, zaprawki lakiernicze nie tylko dodają estetyki pojazdowi, ale są w stanie zabezpieczyć uszkodzone elementy przed atakiem rdzy. Nie mniej jednak, jest to zadanie wymagające cierpliwości oraz precyzji, aby wykonać takie zaprawki lakiernicze krok po kroku.

Czas zabrać się do pracy

Pierwszą ważną czynnością jest oczyszczenie miejsca, w którym będziemy dokonywać zaprawki lakierniczej. Poprzez oczyszczenie rozumie się nie tylko dokładne mycie, ale też użycie preparatu odtłuszczającego. Należy też mniej więcej zaznaczyć zakres, jaki będziemy chcieli naprawić, a następnie zabezpieczyć karoserię wokół miejsca wykonywania zaprawki. Kolejnym krokiem jest zdrapywanie miejsca, w którym pojawiła się rdza- etap ten można pominąć, jeśli tej rdzy nie ma. Tak czy inaczej, konieczne jest jednak nałożenie na dane miejsce specjalnego podkładu, a jeszcze zanim go położymy- środka, który pozwoli neutralizować rdzę i zapobiegnie jej pojawianiu się w przyszłości. Kiedy nałożone środki wyschną- przychodzi czas na szpachlowanie, czyli odpowiednie zrównanie powierzchni uszkodzenia z poziomem nieuszkodzonej warstwy lakieru. Szpachlowanie najlepiej przeprowadzać bardzo cienkimi warstwami. Pomiędzy nakładaniem poszczególnych warstw najlepiej odczekać do przeschnięcia. Aby wszystko było idealnie równe- zaszpachlowaną powierzchnię przecieramy papierem ściernym. Na tak przygotowane miejsce zaczynamy nakładać lakier samochodowy. Zaczynamy od malowania lakierem bazowym. W kolejnym kroku nakładamy lakier właściwy.